ورود به سایت
» » مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی از رشد ۵۰ درصدی فرزندخواندگی در کشور طی سه سال گذشته

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی از رشد ۵۰ درصدی فرزندخواندگی در کشور طی سه سال گذشته

در تاریخ : 14.04.96
توسط : rasi
نظرات : 0
بازدیدها : 495

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی از رشد ۵۰ درصدی فرزندخواندگی در کشور طی سه سال گذشته خبر داد و گفت: کودکان شیرخوار بویژه شیرخواران دختر بیشترین انتخاب در فرزندخواندگی است.

محمد نفریه در گفتگو با خبرنگار مهر تصریح کرد: سالانه هزار و ۴۰۰ کودک از سوی بهزیستی به فرزندخواندگی سپرده می‌شود که از سال ۹۲ تا پایان ۹۶ نزدیک به ۵۰ درصد با رشد فرزندخواندگی مواجه هستیم.

وی با اذعان به اینکه تقاضا برای فرزندخواندگی از بین کودکان شیرخوار و به ویژه شیرخواران دختر بیشتر است، اضافه کرد: البته انتخاب فرزند به اختیار خود خانواده‌ها است و برخی حتی کودکان معلول را نیز به فرزندخواندگی پذیرفته‌اند.

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور با یادآوری تصویب قانونی مبنی بر اختیار دختران مجرد بالای ۳۰ سال برای پذیرش کودک، اضافه کرد: این قانون در همه جای کشور استقبال شده و متقاضی نیز داشته است.

نفریه تأکید کرد: علاوه بر این قوانینی مصوب شده که پدر و مادری که فرزند دارند نیز می‌توانند فرزندخوانده داشته باشند و تمامی این اقدامات با هدف حمایت از کودکان بی‌سرپرست است.

وی با بیان اینکه دیدگاه به فرزندخواندگی نیازمند تغییر است، اضافه کرد: ضروری است به کودکان با سنین بالا و کودکان معلول نیز در فرزندخواندگی توجه شود.

 

 

نگه‌داری از ۲۵ هزار کودک توسط بهزیستی کشور

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور به نگه‌داری از ۲۵ هزار کودک توسط بهزیستی کشور اشاره کرد و افزود: ۱۰ هزار کودک در مراکز شبه خانواده بهزیستی تحت پوشش هستند.

به گفته نفریه ۶۰۰ مرکز شبه خانواده در سراسر کشور دایر است که ۵۴۰ مورد از آن توسط سازمان‌های مردم‌نهاد و خیریه‌ها اداره می‌شود و در بین این مراکز ۳۴ شیرخوارگاه وجود دارد.

وی افزود: ۱۵ هزار کودک نیز در خانواده جایگزین از جمله اقوام سببی و نسبی و غریبه‌ها با پرداخت هزینه‌های ماهانه از سوی بهزیستی نگه‌داری می‌شوند.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور به ترخیص سالانه ۶۰۰ کودک از مراکز بهزیستی اشاره کرد و گفت: تمامی هزینه‌های تحصیل و معیشت کودکان تحت پوشش تأمین می‌شود.

نفریه تأکید کرد: هزینه‌های تحصیل حتی تا مقطع دکتری به میزان ۱۷ میلیون تومان پرداخت می‌شود و علاوه بر این اغلب کودکان تحت پوشش بیمه آتیه بوده و یارانه نیز در حساب آن ها پس‌انداز می‌شود.

وی در خصوص سرنوشت کودکان تحت پوشش بعد از رسیدن به ۱۸ سالگی افزود: اغلب پسران بعد از ۱۸ سالگی به دانشگاه یا سربازی می‌روند که در هر دو حالت همچنان هزینه‌ها حمایت می‌شود.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور تأکید کرد: دختران نیز تا زمانی که آمادگی نداشته و ازدواج نکرده باشند تحت پوشش هستند و در خانه‌های حمایت‌شده نگه‌داری می‌شوند.

 

 

 

روند صعودی آمار مهدهای کودک

نفریه همچنین در خصوص وضعیت فعالیت مهدهای کودک افزود: در کل کشور ۱۶ هزار و ۵۰۰ مهدکودک وجود دارد که ۶۰۰ هزار کودک را تحت پوشش دارند.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور تأکید کرد: هشت هزار مهد در روستاها و هزار و ۴۰۰ مورد در حاشیه شهرها و سکونتگاه‌های غیر رسمی هستند.

وی با بیان اینکه در دو سال گذشته تعداد مهدها کاهش یافته، ادامه داد: مجدداً از سال گذشته تعداد مهدها افزایش داشته و سال گذشته ۸۰۰ مهدکودک در کشور ایجاد شده است.

به گفته نفریه برای مهدهای روستایی و مهدهای حاشیه هزینه‌هایی در سال جاری پیش بینی شده و از جمله اینکه در تمامی مهدهای حاشیه طرح یک وعده غذای گرم اجرا می‌شود.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان بهزیستی کشور افزود: در هفت استان که کودکان در معرض سوءتغذیه هستند نیز طرح یک وعده غذای گرم به صورت ۱۰۰ درصدی اجرا می‌شود.

بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری