ورود به سایت
» » تعيين وابلاغ نقشه راه ۵ ساله پیشگیری اولیه از اعتیاد استان اردبیل

تعيين وابلاغ نقشه راه ۵ ساله پیشگیری اولیه از اعتیاد استان اردبیل

در تاریخ : 04.12.94
نظرات : 0
بازدیدها : 1 117

تعيين وابلاغ نقشه راه ۵ ساله پیشگیری اولیه از اعتیاد استان اردبیل

تعيين وابلاغ نقشه راه ۵ ساله پیشگیری اولیه از اعتیاد استان اردبیل

 

دکتر ستاری مدیر کل بهزیستی و رییس کمیته فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد استان اردبیل در نشست خبری با اصحاب رسانه به تبیین نقشه راه پیشگیری اولیه از اعتیاد در استان اردبیل پرداخت.

نقشه راه پیشگیری از اعتیاد استان اردبیل برنامه های عملیاتی دستگاه های عضو کمیته فرهنگی - پیشگیری از اعتیاد ، طی ۵ سال "۹۵ تا پایان ۹۹"است که بر اساس وظایف دستگاه ها و طی شاخص های سند جامع پیشگیری از اعتیاد طراحی و تدوین شده است و سهم دستگاه های عضو کمیته فرهنگی، پیشگیری را در زمینه پیشگیری از اعتیاد بر اساس وظایف آنها و برش شهرستانی برنامه هر دستگاه را به صورت شفاف در راستای شاخص های سازمان ها مشخص و تبیین می نماید.

دکتر ستاری با اشاره به اینکه کارشناسان ۲۲ نهاد عضو کمیته فرهنگی و پیشگیری استان پس از 6 ماه مطالعه و بررسی و 400 نفرساعت کار کارشناسی همه جوانب از مرداد ماه ۹۴ در جلسات مختلف، برنامه را تنظیم کرده اند گفت:هدف کلان این برنامه کاهش میزان بروز اعتیاد در سطح استان است و برنامه طوری تنظیم شده است که از موازی کاری جلوگیری شود و هر نهاد بسته به جامعه هدف خود به صورت تخصصی اما هماهنگ با سایر دستگاه های ذیربط و در راستای یک برنامه جامع حرکت کنند.

دکترستاری گفت: این برنامه پس از تایید نهایی درکمیته تخصصی و فرهنگی پیشگیری شورا ، در جلسه شورای اصلی هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان به تصویب رسیده و برای تصویب نهایی به ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور ارسال می گردد.

رییس کمیته فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد استان ضمن اشاره به اینکه در سالهای گذشته متغیر های اجتماعی موثر در اعتیاد مغفول مانده است افزود:باید در حیطه پیشگیری از اعتیاد از مدل های مفهومی به مدل های ساختاری حركت كرده وعوامل موثر براعتياد وگرايش به آن و راهكارهاي كنترل آن را تبيين كرد.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل بالا بردن سطح نشاط اجتماعی را در پیشگیری اولیه از اعتیاد ضروری برشمرد و تصریح کرد: تخلیه هیجان های منفی امری مهم در بهداشت روانی است اما آنچه در کنار آن نیاز است، تخلیه هیجان های مثبت است . جنگ های شادی ، جشن ها ، اجرای کنسرت، مسابقات ورزشی مهیج ، نمایش های طنز و امثال آنها به تخلیه هیجان های مثبت کمک می کند و شاد کردن جامعه،در کنار آموزش صحیح ، حلقه گم شده و پراهمیت پیشگیری از آسیب های اجتماعی و اعتیاد است.

دکتر ستاری ادامه داد: طبق پیشبینی ها هر سال این برنامه حداقل ۱۰۰ هزارنفر را تحت پوشش خود قرار می دهد که انتظار می رود تا پایان سال ۹۹ حداقل ۵۰۰ هزار نفر در استان اردبیل تحت پوشش برنامه قرار گیرند.

دکتر ستاری اعتیاد را بحثی چند عاملی خواند و گفت: ضرورت تدوین نقشه راه پیشگیری از اعتیاد این است که باید از حرکت های بی برنامه ، موازی ، کم اثر و شخص محور جلوگیری کنیم و برنامه پیشگیری از اعتیاد قائم به فرد نباشد که با هر تغییری در پست افراد مورد تغییر واقع شود.

مدیر کل بهزیستی استان از برنامه های مشخص از جمله تشکیل کلاسها و کارگاه های آموزشی ،همایش ها و گردهمایی ها و برنامه های جایگزین مانند جشن ها و جشنواره های فیلم و تئاتر در طول این طرح اشاره و عنوان کرد: در اجرای نقشه راه دوم یک گروه پایشگر و ناظر تحت عنوان کارگروه راهبر و کاربردی نظارت مستقیم و مستمر بر درستی اجرای برنامه خواهند داشت.

گفتنی است : استان اردبیل اولین استانی است که نقشه راه پیشگیری از اعتیاد طی سالهای ۹۵ تا ۹۹ را تدوین کرده است.

بازگشت
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری