ورود به سایت
» » در آمدی بر روز جهانی منع خشونت علیه زنان در استان اردبیل

در آمدی بر روز جهانی منع خشونت علیه زنان در استان اردبیل

در تاریخ : 03.09.01
توسط : rasi
نظرات : 0
بازدیدها : 15

روز 25 نوامبر برابر با 4 آذر ماه، روز جهانی منع خشونت علیه زنان نامگذاری شده است. مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1999 میلادی روز 25 نوامبر که مصادف با 4 آذر ماه می باشد را بعنوان روز جهانی "منع خشونت علیه زنان” تعیین کرد.


خسرو امیدوار معاون امور اجتماعی بهزیستی استان در رابطه با اهمیت پیشگیری از خشونت علیه زنان در سطح استان گفت : خشونت علیه زنان در خانواده، پدیده ای است کهن و مسئله است جهانی، اما وخامت امر به اندازه ای است که ایجاب می کند کشورهای مختلف، متناسب با ویژگی های خود، ریشه های آن را بشناسند و با بسیج تمام امکانات به کنترل و مهار آن قیام کنند، تعدیل خشونت علیه زنان نیازمند کاری پیگیر و خاص می باشد و چنانچه از زوایای گوناگون به بحث و بررسی گذاشته شود، خشونت زدایی در زندگی خانگی زنان جهان، میسر می شود.

 

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان ادامه داد: البته در هر تدبیر یا راهکار اتخاذ شده برای مبارزه با اعمال خشونت علیه زنان باید عناصر مشترکی گنجانده شود اما این الگو حتماً باید با زمینه های فرهنگی- اجتماعی مختلف کشورهای گوناگون منطبق شود. در ایران نیز، تا چند سال پیش، خشونت خانوادگی، به منزله پدیده ای اجتماعی مد نظر نبوده است. هر چند برخی از موارد حاد خشونت خانوادگی، در مطبوعات انعکاس می یافت، اما معمولاً خشونت در حکم رفتار ناهنجار فردی در نظر گرفته می شد. چند سالی است که این پدیده مورد توجه سازمان ها و محافل علمی قرار گرفته، به طوری که می توان از برگزاری سمینارها، سخنرانی ها و حتی تشکیل گردهمایی هایی با هدف بررسی و مقابله با خشونت خانوادگی خبر داد.


امیدوار تصریح کرد: در این راستا سازمان بهزیستی بعنوان یک مرجع رسمی در جهت کاهش وکنترل خشونت های خانگی علیه زنان وظایف ومسئولیت هایی بر عهده که شامل موارد ذیل می باشد:

1- حمایت و توانمند سازی زنان و دخترانی است که در معرض خشونت قرار دارند و یا مورد خشونت واقع گردیده اند.

2- تامین محل امن جهت زنان در معرض خشونت یا خشونت دیدهو فرزندان آنها( با در نظر گرفتن محدودیتهای سنی شرعی برای پسران)

3- مداخله در مشکل یا وضعیت فرد خشونت دیده یا در معرض خشونت به منظور ارتقاء سطح دانش و آگاهي آنها و خانواده هایشان و كمك به درك موقعيت خود در شرايط خشونت زا و به کارگیری شیوه های پیشگیرانه.

4 - ارتقاء توانمندي هاي زنان در معرض خشونت و خشونت دیده و خانواده هایشان جهت مقابله با مسائل فردي و اجتماعي در شرايط بحراني از طريق ارائه خدمات تخصصي به موقع

5- شناسائی سایر آسیبهای اجتماعی مرتبط با خشونت علیه زنان و مداخله در جهت کنترل و یا رفع آنها

6- اطلاع رسانی و آگاهسازی عمومی در رابطه با خشونت علیه زنان، نشانه ها و راهکارها

7- برگزاری کلاس های آموزشی با هدف ارتقاء مهارتهای زندگی – ارتباطی – فنی – شغلی و... مقیمان

 

وی افزود:خشونت علیه زنان در همه طبقات اجتماعی، اقتصادی، نژادی، سنی و جغرافیایی یافت میشود. اما در برخی از گروه ها شایع تر است. خشونت بازتابی از حس پرخاشگری است. خشونت خانگی نوع خاصی از خشونت است که در سطح خانواده اعمال و منجر به آسیب یا رنج جسمی، روانی و جنسی زنان میشود . از مهمترین علل بروز خشونت عليه زنان، عدم اگاهی از مهارت های زندگی، فقرفرهنگی، عدم تناسب اجتماعی، فقر مالی ، دخالت اطرافیان واختلالات رواني را میتوان نام برد.


وی به فعالیتها و اقدامات صورت گرفته از سوی بهزیستی استان در قبال زنان تحت خشونت های خانگی اذعان داشت : مراکزی کاملا" تخصصی به نام خانه های امنبهزیستی بصورت دولتی از سال 1378 و غیر دولتی از اواخر سال 1397 ویژه نگهداری شبانه روزی موقت وساماندهی زنان تحت خشونت های خانگی زیر نظر بهزیستی استان راه اندازی گردید ه ودر طی این سال ها به فعالیت تخصصی پرداخته است و بیش از 2000 نفر زن تحت خشونت های خانگی به همراه فرزندان را پذیرش وساماندهی نموده است خانه های امن مکانی است که جهت اسکان موقت زنان خشونت دیده که در طی اقامت در این مکان از امکانات و خدمات تخصصی فردی، خانوادگی و اجتماعی در راستای رفع مسئله خشونت و آسیبهای وارد شده به فرد، به صورت رایگان بهره مند می گردند.

 

این مسئول تاکید کرد: هم استانی های محترم می توانند به محض مشاهده هر گونه خشونت علیه زنان و همسر آزاری با خط تلفن رایگان ۱۲۳ تماس گیرند. این خط به صورت شبانه روزی پاسخگوی تمامی تماس گیرندگان در سطح استان می باشد و موضوع بلافاصله از طریق کارشناسان خط به تیم خدمات سیار اورژانس اجتماعی شهرستان مربوطه گزارش می گردد. این تیم تخصصی با رعایت اصل رازداری حرفه ای، در موارد گزارش شده مداخله نموده و تا زمان تامین امنیت روانی و سلامت زنان پیگیری های لازم را به عمل می آورند.


وی یادآورشد: در حال حاضر در استان اردبیل 6 مرکز مداخله در بحرانهای فردی، خانوادگی بصورت روزانه، 4 واحد بصورت شبانه ورزی، 2 واحد بصورت غیر دولتی در خصوص مددکاری، مشاوره حقوقی و روانشناسی مرتکبین خشونت و خشونت دیدگان فعالیت دارند .


بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری