ورود به سایت
» » مدیرکل بهزیستی استان اردبیل:55 درصد فضای عمومی در اردبیل مناسب‌سازی شده است/ ارائه خدمات توانبخشی در منزل

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل:55 درصد فضای عمومی در اردبیل مناسب‌سازی شده است/ ارائه خدمات توانبخشی در منزل

در تاریخ : 26.04.95
توسط : rasi
نظرات : 0
بازدیدها : 4 581

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: 55 درصد فضاهای عمومی در شهر اردبیل مناسب‌سازی شده ولی همچنان برخی ضعف‌ها و کاستی‌ها را در این حوزه شاهد هستیم.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، بهزاد ستاری در گرامیداشت هفته بهزیستی در جمع خبرنگاران در اردبیل اظهار کرد: ما در پیشگیری از معلولیت‌ها چندین طرح مهم را در استان اجرا می‌کنیم که غربال‌گری شنوایی از جمله آنها است که به نسبت سال‌های گذشته افراد تحت پوشش در این زمینه با یک رشد 33 درصدی به بالاتر از 87 درصد رسیده است.

وی افزود: استان اردبیل در بین استان‌های کشور در غربالگری شنوایی و به حداقل رساندن اختلال در این زمینه رتبه هشتم کشور را دارد.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: 55 درصد فضاهای عمومی در شهر اردبیل مناسب‌سازی شده ولی همچنان برخی ضعف‌ها و کاستی‌ها را در این حوزه شاهد هستیم.

ستاری به اجرای طرح پیشگیری از تنبلی چشم و تحت پوشش قرار گرفتن 85 درصد کودکان 3 تا 6 سال در قالب اجرای این طرح اشاره کرد و گفت: در اجرای این طرح نیز رتبه چهار کشوری متعلق به اردبیل است.

وی با اشاره به تدوین نقشه راه میان‌مدت و بلند‌مدت در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به ویژه رفع خشونت خانگی گفت: توسعه مراکز مشاوره ژنتیکی، گسترش مراکز تخصصی روانشناختی و اجرای طرح پایش در این حوزه بر اساس نظام اجتماع‌محور و همچنین پیشگیری از اعتیاد با عملیاتی کردن و کاربست نتایج تحقیقات و مطالعات پژوهشی جزو اولویت‌ها و برنامه‌های بهزیستی است.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل به موضوع توانبخشی معلولان اشاره کرد و گفت: در این حوزه نظارت فنی و تخصصی بر انجام کار و اجرای طرح پایش با کمک تیم‌های تخصصی انجام می‌شود به طوری که در یک سال گذشته 500 پرونده در این حوزه توسط تیم‌های تخصصی پایش شده است.

ستاری از پایش مراکز غیردولتی ارائه کننده خدمات توانبخشی به سالمندان، بیماران روانی و معلولان ذهنی خبر داد و گفت: ما هیچ محدودیتی در تامین وسایل کمک توانبخشی از ویلچر گرفته تا سمعک و عصا نداریم.

وی به موضوع مناسب‌سازی امکان عمومی و فضاهای شهری اشاره کرد و یادآور شد: این موضوع از غربت و عزلت خارج شده به طوری که به عنوان یک مسئله و موضوع با اهمیت مورد توجه قرار می‌گیرد به طوری که در دانشگاه‌ها، ادارات و نهادهای مختلف سعی بر این است تا مناسب‌سازی به عنوان یک موضوع و مسئله بااهمیت مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل به رتبه ممتاز استان در قالب ستاد مناسب‌سازی با همکاری 39 دستگاه اجرایی اشاره کرد و افزود: 55 درصد امر مناسب‌سازی انجام شده و 45 درصد مابقی نیز در سطح استان در حال انجام است.

ستاری با قدردانی از همراهی شهرداری‌های استان در اجرای طرح مناسب‌سازی بیان کرد: 85 درصد ادارات بهزیستی نیز مناسب‌سازی شدند به طوری که بهزیستی استان اردبیل رتبه چهارم را در مناسب‌سازی فضای شهری به دست آورده است.

وی به ارائه خدمات توانبخشی در منزل اشاره کرد و گفت: ما رویکردمان در حوزه ارائه خدمات به معلولان مبتنی بر خانواده است تا با حمایت و همراهی خانواده بخشی از لطمات و صدمات روحی و روانی کاهش پیدا کند تا در یک مدیریت در منزل و مبتنی بر خانواده بتوان آسیب‌ها و دغدغه‌ها را به حداقل رساند.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل به 87 مورد ویزیت سالمندان در منازل با اعزام تیم‌های ارائه کننده خدمات اشاره کرد و گفت: در کنار آن پرداخت کمک هزینه‌های نگهداری و همچنین پرداخت هزینه‌های دانشجویان معلول در قالب شهریه‌هایشان به شکل 100 درصدی مورد توجه قرار گرفته است.

ستاری اظهار کرد: در این زمینه در مجموع 489 نفر دانشجوی معلول از خدمات بهزیستی که مبتنی بر پرداخت 100 درصد شهریه آنها است بهره‌مند شدند.

بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری