ورود به سایت
» » تأمین فرصت تفریح و غنی‌سازی اوقات فراغت مهمترین نیاز سالمندان

تأمین فرصت تفریح و غنی‌سازی اوقات فراغت مهمترین نیاز سالمندان

در تاریخ : 22.07.99
توسط : rasi
نظرات : 0
بازدیدها : 34

علی یعقوبی معاون توانبخشی بهزیستی استان اردبیل در خصوص چالش‌های سالمندی می‌گوید: جمعیت کشور رو به سالمندی در حرکت است و در ۳۰ سال آینده بیش از ۲۵ میلیون نفر سالمند در کشور معادل ۳۰ درصد جمعیت خواهیم داشت و این در حالی است که در حال حاضر جمعیت سالمند ایران ۷ میلیون نفر است.


وی با اشاره به فعالیت شورای ملی سالمندان در کشور و به تبع آن شورای ساماندهی سالمندان در استان برای رفع مشکلات سالمندان بیان کرد: این شورا با شعار سالمند سالم و زندگی سالمندی سالم به برنامه‌ریزی برای این قشر می‌پردازد که خدمات خانواده محور سازمان بهزیستی برای این قشر از جامعه به صورت ویزیت در منزل از طریق تیم‌های سیار مراقبت در منزل و نیز حمایت‌های معیشتی است.


معاون توانبخشی بهزیستی استان اردبیل ادامه داد: در کنار این خدمات با مشارکت بخش خصوصی مراکز شبانه‌روزی نگهداری از سالمندان که به ازای هر نفر ۹۲۰ هزار تومان یارانه دولتی پرداخت می‌شود، در استان فعال است.


یعقوبی افزود: برای اینکه خدمات به صورت استاندارد ارائه شود خانه‌های حمایت شبانه‌روزی نیز با ظرفیت حداکثر ۱۰ نفر ایجاد می‌شود و در اردبیل یک مرکز به صورت آزمایشی فعالیت بوده که در این صورت کرامت انسانی نیز حفظ می‌شود.


وی تصریح کرد: در حال حاضر ۴ مرکز شبانه‌روزی نگهداری از سالمندان با ظرفیت هر کدام ۵۰ نفر در اردبیل فعال است که برای آقایان و بانوان هر کدام دو مرکز فعالیت می‌کند.

معاون توانبخشی بهزیستی استان اردبیل گفت: یکی از اقدامات خوب بهزیستی ایجاد مراکز روزانه برای سالمندان است که این مراکز از ساعت ۸ صبح الی ۱۴ فعالیت می‌کنند و در این مراکز خدمات درمانی و تفریحی به مراجعین ارائه می‌شود و این مرکز در شهرستان‌های اردبیل و مشگین‌شهر فعال است.


یعقوبی اظهار کرد: این مراکز مراجعین زیادی دارد چرا که در کنار دریافت این خدمات با رعایت تمامی مسائل بهداشتی سالمند ساعات باقیمانده را در کنار خانواده سپری می‌کند و بر همین اساس توسعه این مراکز در دستور کار قرار دارد، هزینه‌ای که بهزیستی برای مراجعین به مراکز روزانه به صورت یارانه پرداخت می‌کند به ازای هر نفر ۶۰۰ هزار تومان است.

اما نکته قابل تأمل در این خصوص عدم دسترسی همه سالمندان به خدمات این مراکز است و می‌توان گفت نوعی توزیع نامتوازن خدمات برای این قشر را نیز شاهد هستیم. باید قبول کنیم به جهت سوءمدیریت در منابع مالی کشور در چند سال اخیر ارزش‌های معنوی جامعه را نیز به خطر انداخته که این مسائل دامن استانی همچون اردبیل را نیز گرفته است.


وی در مورد خدمات‌رسانی مراکز نگهداری از سالمندان در ایام کرونا به خبرنگار مهر، گفت: در ایام کرونا با اینکه بیش از دو هزار نفر در مراکز ما نگهداری می‌شود ولی حتی یک نفر فوتی نداشتیم و اگر ابتلاء و مشکوک به کرونا هم داشتیم با مراقبت‌های ویژه بهبود یافتند.


معاون توانبخشی بهزیستی استان اردبیل افزود: در این ایام پویش احوالپرسی مجازی را راه‌اندازی کردیم تا خانواده‌ها از طریق تصویری با سالمندان در ارتباط باشند و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود که حضوری در این مراکز حاضر شوند.


یعقوبی مشکل اساسی سالمندان را تأمین فرصت تفریح و نیز غنی‌سازی اوقات فراغت آنان دانست و عنوان کرد: در نظر داریم در همین راستا اجرای پویش اوقات فراغت و تفریح سالمندان را در پسا کرونا ادامه دهیم.


با راه اندازی مؤسسات مردم نهاد که اکثر فعالین این مؤسسات را جوانان دختر و پسر تشکیل می‌دهند برنامه‌های فرهنگی و هنری در برخی از مراکز نگهداری از سالمندان اجرا می‌شود که خروجی این برنامه‌ها با برنامه‌های دولتی قابل مقایسه نیست چرا که با حضور این جوانان برق شادی در چشمان سالمندان دیدنی می‌شود.


«شهر دوستدار سالمند» عقیم ماند


وی با تاکید بر برنامه‌ریزی برای سالمندان توسط کانون بازنشستگان و نیروهای مسلح بیان کرد: شهرداری برنامه خوبی را به عنوان ورزش صبح گاهی در پارک معلم برگزار می‌کند اما انتقادی که از شهرداری داریم این است که بعد از دو سال تصویب «طرح شهر دوستدار سالمند» تاکنون هیچ اقدامی از سوی شهرداری صورت نگرفته است که در قالب این طرح باید شهرداری معابر را ساماندهی می‌کرد و محوطه شهیدگاه و پارک روبه‌روی مصلی اردبیل مناسب‌سازی می‌شد.


متأسفانه بیش از ۴۰ درصد ساختمان‌های دولتی غیرقابل استفاده برای سالمندان است


معاون توانبخشی بهزیستی استان اردبیل ادامه داد: باید فروشگاه‌ها، پارک‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان برای تردد سالمندان مناسب‌سازی می‌شد که متأسفانه باید گفت بیش از ۴۰ درصد ساختمان‌های دولتی غیرقابل استفاده برای سالمندان است.


حال سوال اینجاست با اینکه به عناوین مختلف شاهد اخذ هزینه از مردم هستیم و قبوض برق، گاز، آب، تلفن و عوارض شهری با جدول‌های رنگارنگ هزینه‌ها خودنمایی می‌کند و در خیلی جاها هم سوالات بی جواب و بی سر ته در ذهن مردم ایجاد می‌کند کجاها صرف می‌شود؟! و اگر صرف می‌شود چرا برای این قشر از جامعه تاکنون کاری انجام نشده است؟

 

 

بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری