ورود به سایت
» » در نشستی مطرح شد: اعطای تسهیلات به معلولان فاقد مسکن/اعتیاد از عوامل اصلی طلاق است

در نشستی مطرح شد: اعطای تسهیلات به معلولان فاقد مسکن/اعتیاد از عوامل اصلی طلاق است

در تاریخ : 19.04.99
توسط : rasi
نظرات : 0
بازدیدها : 117

اردبیل- مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: تسهیلات کم بهره برای حمایت از معلولان فاقد مسکن تحت پوشش بهزیستی اعطا می‌شود.

به گزارش خبرنگار مهر، بهزاد ستاری ظهر چهارشنبه در نشست خبری که به مناسبت هفته بهزیستی با حضور خبرنگاران در سالن جلسات اداره بهزیستی استان برگزار شد عنوان کرد: هفته بهزیستی امسال با شعار بهزیستی در گام دوم، شفافیت و تحول خدمت ارتقای سلامت اجتماعی در خانواده برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه شفافیت تنها در بستر الکترونیک اتفاق می‌افتد، افزود: در این راستا تمام خدمات بهزیستی از قبیل درخواست فرزند خواندگی و کمک هزینه دانشجویی با هدف شفاف سازی در بستر الکترونیک ارائه می‌شود.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: ۴۰ واحد مسکونی مددجویان همزمان با هفته بهزیستی افتتاح می‌شود که طبق تفاهم نامه منعقد شده با بنیاد مسکن جهت احداث واحدهای مسکن مددجویی در روستا ۶۰ متر مربع به ازای هر خانواده برای فاقدین مسکن تحت پوشش بهزیستی لحاظ خواهد شد.

ستاری افزود: مددجویان در صورت دارا بودن زمین برای ساخت مسکن در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر ۲۰ میلیون از طرف بنیاد مسکن کمک بلاعوض، ۱۵ میلیون بهزیستی و ۴۰ میلیون وام کم بهره قرض الحسنه دریافت خواهند کرد.

وی تصریح کرد: تاکنون ۲۰۰ نفر از زنان سرپرست خانواده، معتادین بهبود یافته و اعضای بهزیستی در این طرح ثبت نام کرده اند و تمام تحت پوششین بهزیستی می‌توانند از این خدمات استفاده کنند.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل ادامه داد: در حمایت از خانواده‌های مستأجر تحت پوشش بهزیستی ۵۰۰ میلیون تومان برای سال ۹۹ کمک بلاعوض برای ودیعه مسکن مددجویان بهزیستی در نظر گرفته شده است و تاکنون یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون تومان وام قرض الحسنه برای ودیعه مسکن تعلق گرفته است.

اعطای تسهیلات به معلولین فاقد مسکن

ستاری از حمایت اداره بهزیستی در راستای کمک به معلولین خبر داد و گفت: در بخش روستاها برای خانواده‌های دارای بیش از دو معلول در سال گذشته ۱۸ میلیون تومان و در حوزه شهری ۳۰ میلیون تومان تسهیلات بلاعوض برای ساخت مسکن اعطا شد که این مبلغ در سال جاری تا دو برابر افزایش یافته که گفتنی است تاکنون ۱۷۰ خانواده از این تسهیلات در طول سال‌های اخیر بهره مند شده اند.

پروژه ۴۵ واحدی خیرین مسکن ساز تاکنون ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است

وی در خصوص پروژه‌های در حال ساخت توسط خیرین مسکن ساز بیان کرد: خیرین مسکن ساز پروژه ۴۵ واحدی را در اردبیل احداث می‌کنند که این پروژه تاکنون ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته که تا پایان سال جاری افتتاح خواهد شد.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل از رایگان بودن حق پروانه ساختمان، آب، برق، گاز و فاضلاب برای مددجویان خبر داد و گفت: در سال گذشته تسهیلات کم بهره به میزان ۲۲ میلیارد تومان برای اشتغالزایی مددجویان پرداخت شد که در سال جاری این تسهیلات به ۲۹ میلیارد رسیده است.

ستاری از اختصاص ۷۸۲ سهمیه به عنوان فرصت شغلی برای مددجویان و افراد تحت پوشش بهزیستی خبر داد و بیان کرد: در صورتی که کارفرمایان نیروهای خود را از جامعه هدف بهزیستی بکارگیری کنند پرداخت حق بیمه افراد بکارگیری شده به مدت ۵ سال بر عهده بهزیستی خواهد بود.

وی افزود: در صورتی که کارفرمایان نیروهای خود را از بین معلولین تحت پوشش بهزیستی بکارگیری کنند با توجه به شدت معلولیت ۵۰ درصد حقوق را بهزیستی پرداخت خواهد کرد.

اشتغال معلولین با حمایت از کارفرمایان تسهیل می‌شود

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل از اشتغالزایی برای ۵۰ نفر در کارگاه تولیدی حمایتی معلولان خبر داد و اذعان کرد: طرح توسعه این کارخانه در نظر دارد ظرفیت اشتغالزایی خود را افزایش داده و ۳۰۰ نفر از معلولین را د ر جهت حمایت از این قشر به کارگیری نماید.

ستاری با اشاره به افتتاح ۲ مرکز مشاوره در استان بیان کرد: با افزایش ۲ مرکز مشاوره توسط اداره بهزیستی استان تعداد مراکز مشاوره فعال در استان اردبیل به ۹۰ مرکز خواهد رسید.

وی از افتتاح خانه‌های حمایتی سالمندان در استان خبر داد و گفت: خانه‌های کوچک حمایتی سالمندان و خانه‌های کوچک حمایتی بیماران مزمن به تعداد دو خانه افتتاح می‌شود که تعداد خانه‌های حمایتی در استان به ۵ خانه می‌رسد و گفتنی است بیماران بر حسب شدت بیماری نگهداری در این اتاق‌ها نگهداری می‌شوند.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل در خصوص غربالگری بینایی کودکان ۳ تا ۶ سال در سطح استان عنوان کرد: برای سنجش میزان تأثیرگذاری این برنامه آمار دانش آموزان روشندل در حال تحصیل مدارس استثنایی استان را از سال ۸۸ تا ۹۷ احصا کردیم که بر این اساس آمار دانش آموزان از ۱۰۵ نفر به ۵۰ دانش آموز کاهش یافته که این تعداد قابل قبولی است.

ستاری ادامه داد: سرمایه گذاری دولت و تلاش‌های بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی با هدف پیشگیری از تنبلی چشم و اختلالات بینایی چشمگیر است بطوری‌که در سال ۹۸ بالغ بر ۷۶ هزار نفر از کودکان ۳ الی ۶ سال غربالگری شدند که این تعداد توانسته ۹۸ درصد کودکان استان اردبیل را زیر پوشش خود قرار دهد.

مرکز جامع درمان و بازتوانی معتادین در روستای انزاب با پیشرفت ۸۰ درصدی در هفته دولت افتتاح خواهد شد

وی از عقد تفاهم نامه با بسیج سازندگی در خصوص نصب پنل‌های خورشیدی برای مددجویان خبر داد و گفت: در راستای حمایت از خانواده‌های تحت پوشش با نصب پنل‌های خورشیدی، تسهیلاتی نیز به مددجویان اعطا خواهد شد و این تسهیلات را مددجویان با درآمد حاصله از تولید برق این پنل ها پرداخت خواهند کرد و از بین شهرستان‌های استان، اردبیل، کوثر و خلخال مستعد نصب این پنل ها هستند.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل از افتتاح مرکز جامع بازتوانی معتادین خبر داد و گفت: مرکز جامع درمان و بازتوانی معتادین در روستای انزاب با پیشرفت ۸۰ درصدی در هفته دولت افتتاح خواهد شد که در این مرکز پرورش گل رز در راستای ایجاد اشتغال و بالا بردن روحیه مثبت اعضای این مرکز انجام خواهد شد.

ستاری با بیان اینکه از ۳۷ مؤسسه خیریه که در ایام شیوع کرونا از مردم حمایت کردند تجلیل خواهد شد عنوان کرد: این مؤسسات ۴ میلیارد و۳۷۲ میلیون تومان اقلاً م بهداشتی، مواد غذایی و کمک‌های نقدی در ایام شیوع گسترده بیماری کرونا بین نیازمندان توزیع کردند.

وی با بیان اینکه ۵ هزار و ۵۰۰ نفر در نوبت مستمری بگیری از بهزیستی قرار دارند افزود: در حال حاضر ۲۲ هزار و ۱۷۷ پرونده مستمری بگیری داریم که از این تعداد ۱۷ هزار پرونده شامل معلولین مستمری بگیر و بقیه شامل زنان سرپرست خانوار و… است.

۵۸ هزار نفر در استان اردبیل تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل به توانمندسازی ۷۸۲ نفر از زنان سرپرست خانوار در سال گذشته اشاره کرد و افزود: بر اساس برآوردهای انجام شده کل پرونده‌های تحت حمایت بهزیستی ۳۲ هزار خانواده با جمعیت ۵۸ هزار نفر است که تعدادی از این آمار از مستمری استفاده می‌کنند و تعدادی نیز از خدمات اداره بهزیستی بهره مند هستند.

ستاری بیان کرد: در راستای حمایت از مهدهای کودک آسیب دیده از کرونا موجرها ۳ ماه اجاره نگرفتند و از ۸۸ مورد مهدهای مستأجر آموزش پرورش نیز اجاره دریافت نشد و همچنین از مهدهای موجود در ساختمان بهزیستی نیز اجاره‌ای دریافت نکردیم.

وی با بیان اینکه طبق قانون باید جذب ۳ درصد استخدام کل کشور از بهزیستی باشد، عنوان کرد: این قانون به صورت کامل اعمال می‌شود و در این خصوص در حال حاضر ۲۸ نفر در اداره بهزیستی و ۲۴۰ نفر در ادارات دولتی و غیر دولتی مشغول به کار هستند.

خسرو امیدوار معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اردبیل نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه متقاضیان طلاق باید در سامانه «تسنیم» ثبت نام کنند، عنوان کرد: از مجموع ثبت نامی های متقاضی طلاق در سامانه «تسنیم» ۲۰ درصد ختم به سازش شده که به نوبه خود رقم مناسبی در جهت کاهش آمار طلاق در سطح استان است.

وی افزود: در سال گذشته ۲ هزار و ۹۷۴ نفر طلاق گرفتند که یک هزار و ۴۸۰ زوج به سامانه مراجعه کرده بودند و از این تعداد ۴۸۶ مورد سازش انجام گرفت که ۴۰ درصد آن مربوط به شهرستان اردبیل بود.

اعتیاد و پایین بودن آستانه تحمل از عوامل عمده طلاق در استان است

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اردبیل افزود: مسائلی از قبیل اعتیاد، عدم تسلط به مهارت‌های زندگی، خیانت، پایین بودن آستانه تحمل از عوامل طلاق در استان است که باید در این خصوص اقدامات فرهنگی و برنامه‌های محتوایی تولید شود تا شاهد کاهش این آسیب‌ها و در نهایت کاهش آمار طلاق در استان باشیم.

امیدوار در خصوص آمار تماس‌های مردمی با شماره ۱۲۳ تشریح کرد: در سال گذشته ۶ هزار و ۹۵۷ نفر با سامانه ۱۲۳ تماس داشته اند که این تعداد شامل ۶۵۶ مورد خشونت، ۵۹۲ مورد طلاق و بیشترین تماس‌ها در مورد همسر آزاری و اختلافات خانوادگی بوده است که آمار ذکر شده در خصوص طلاق بیشتر شامل طلاق‌های عاطفی است.

وی از وجود ۲۷۳ کودک خیابانی شناسنامه دار در اردبیل خبر داد و گفت: این کودکان و خانواده‌هایشان به صورت کامل از بهزیستی خدمات می‌گیرند لذا از مردم درخواست داریم به این افراد کمک نکنند چرا که به اندازه افراد تحت پوشش بهزیستی خدمات دریافت می‌کنند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان اردبیل افزود: در سال گذشته به میزان ۴۰۰ میلیون تومان از این کودکان حمایت شده و سازمان بهزیستی با تأسیس مراکز نگهداری و حمایت از کودکان خیابانی در صدد کاهش میزان حضور آنان در خیابان‌ها است.

امیدوار بیان کرد: ۲۰۰۰ نفر در مراکز نگهداری بهزیستی نگهداری می‌شوند که ۱۲ نفر مشکوک یا مثبت به کرونا بودند که به مراکز درمانی انتقال یافتند و در رابطه با بیماری کرونا مورد فوتی تا کنون در این مجموعه نداشته ایم.

در پایان این نشست از ۴ کتاب با موضوعات مهارت زندگی و فرزند پروری رونمایی شد.

 


بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری