ورود به سایت
» » تشریح برنامه های مهم سازمان بهزیستی در پیشگیری اولیه از اعتیاد همزمان با هفته مبارزه با مواد مخدر

تشریح برنامه های مهم سازمان بهزیستی در پیشگیری اولیه از اعتیاد همزمان با هفته مبارزه با مواد مخدر

در تاریخ : 10.04.99
توسط : rasi
نظرات : 0
بازدیدها : 125

طاهره رزاقپور معاون توسعه پیشگیری بهزیستی استان از چگونگی ایجاد تیم های اجتماع محور در سطح استان خبر داد و گفت : از برنامه های مهم سازمان بهزیستی در پیشگیری اولیه از اعتیاد ، تشکیل تیم های اجتماع محور در محیط های شهری ، روستایی ، محیط های کاری و محیط های آموزشی است .


معاون توسعه پیشگیری بهزیستی استان در رابطه با اهداف تشکیل تیم های اجتماع محور خاطر نشان ساخت : برنامه های اجتماع محور رویکردی مشارکت جویانه دارند هدف از دیدگاه مشارکت جویانه استفاده از گروه های هدف در تصمیم گیری ، برنامه ریزی و اجرای پروژه های پیشگیری از اعتیاد در محلات و محیط های کار کارمندی ، کارگری و محیط های آموزشی و غیره است .


رزاقپور اضافه کرد : این روش مردم سالارانه و محله محور است و دیدگاهها و روش های آن منعطف و فرایند محور است . در این رویکرد با مشارکت دادن مردم در برنامه ریزی از طراحی تا اجرا و ارزشیابی با استفاده از راهبردهایی نظیر آموزش مهارتهای زندگی ، حمایت گیری و آگاهسازی از بروز و شیوع اعتیاد پیشگیری شده و این فرایند منجر به افزایش کیفیت زندگی افراد ساکن در محلات و محیط های هدف می گردد.


وی همچنین به نقش های موجود در این فرایند اشاره کرد و گفت : در تشکیل تیم های اجتماع محمر به نقش عوامل های محیطی و اجتماعی در ارتقاء کیفیت زندگی افراد توجه می شود و هدف از آن شناسایی عوامل خطر و عوامل محافظ هر محیط و محله و برنامه ریزی برای تغییر عوامل خطر و ارتقاء عوامل محافظ است .


این مسئول ادامه داد : تسهیلگران آموزش دیده در کنار افراد محلی در تشکیل تیم ها ، شناسایی ، اولویت بندی و برنامه ریزی فرآیندها حضور دارند.


رزاقپور به فعالیت تیم های اجتماع محور هم اشاره کرد و گفت : استان اردبیل یکی از استان های پیشرو در تشکیل تیم های اجتماع محور در محیط های شهری ، روستایی و آموزشی و محیط های کار به شمار می رود که امسال تعداد 326 تیم در محیط های ذکر شده در حال فعالیت هستند.


وی اجرای برنامه مصون سازی خانواده محور در مهدهای کودک و مراکز پیش دبستانی را از دیگر برنامه های موثر در پیشگیری اولیه از اعتیاد برشمرد و گفت : در این برنامه 8 جلسه آموزشی برای والدین کودکان به منظور پیشگیری از اعتیاد طراحی و اجرا می شود .


گفتنی است : سرفصل این برنامه های آموزشی شامل ؛ ارتباط خانوادگی سالم و موثر ، سبک های محتلف رفتاری ، پیشگیری اولیه از اعتیاد در کودکان با تمرکز بر خانواده ، خشم و مقابله با آن ، رقابت در کودکان و استفاده کودکان از دستگاههای الکترونیک هوشمند می باشد .

بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری