ورود به سایت
» » معاون امور پیشگیری سازمان بهزیستی کشور از مصوبات کمیته ماده 16خبر داد:

معاون امور پیشگیری سازمان بهزیستی کشور از مصوبات کمیته ماده 16خبر داد:

در تاریخ : 11.02.99
توسط : rasi
نظرات : 0
بازدیدها : 108
جمع آوری مجدد معتادان متجاهر/ آماده سازی سه مرکز ویژه برای نگهداری و درمان معتادان کرونایی

معاون امور پیشگیری سازمان بهزیستی کشور از آغاز مجدد طرح جمع آوری معتادان متجاهر و نگهداری آنها در سه مرکز«قرنطینه»،«مرکز کووید۱۹ماده۱۶»و«مراکز معمولی ماده ۱۶» خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، دکتر مجید رضا زاده معاون امور پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با اعلام این خبر،گفت:بنابر سنت هر ساله قبل از پایان سال معتادان متجاهر جمع آوری و در مراکز ماده ۱۶ نگهداری و درمان می شدند که این نگهداری بین ۳تا ۶ ماه قابل تمدید بود.
وی افزود:در سال ۹۸ نیز این موضوع در دستور کار قرار گرفت که پس از شیوع ویروس کرونا، کمیته درمان ستاد مبارزه با مواد مخدر با مسئولیت وزارت بهداشت تشکیل شد و این طرح را ممنوع و لغو کرد.
 رضا زاده با اشاره به انتشار فیلم ها و تصاویری از اجتماع برخی افراد در رسانه ها، گفت:با توجه به اینکه در نیمه اول فروردین ماه امسال تصاویری از اجتماع افرادی که معتادان متجاهر نیز ممکن است در بین آنان باشند،در رسانه ها منتشر شد و این تلقی به وجود آمد که ویروس کرونا از طریق این افراد به خانواده های خودشان و دیگر افراد تسری یابد، «کمیته انتظامی و اجتماعی» ستاد ملی کمیته کرونا، تصمیم گرفت که عملیات جمع آوری معتادان متجاهر از سر گرفته شود.
 وی افزود:در ادامه این طرح، دستورالعمل جامع در خصوص چگونگی جمع آوری و قرنطینه تهیه و ابلاغ شد و در کمیته ماده ۱۶ نیز در این خصوص تقسیم کار شد. به این ترتیب مقرر شد نیروی انتظامی با آمادگی کامل و در فواصل زمانی مشخص که افراد بتوانند مدت مورد نیاز را در قرنطینه بگذرانند، دستگیری را انجام دهد.
معاون امور پیشگیری سازمان بهزیستی کشور در ادامه گفت:همچنین آماده سازی سه نوع فضای نگهداری نیز در دستور کار قرار گرفت. ابتدا فضای قرنطینه؛ که افراد پس از جمع آوری و غربال در صورتی که معتادمتجاهر باشند به مرکز قرنطینه فشافویه منتقل می شوند و از همه افراد تست PCR کرونا گرفته می شود که در صورت مثبت شدن این تست افراد به سرعت به مرکز دیگری به نام «مرکزکووید ۱۹ماده ۱۶»(که قرار است توسط نیروی سپاه استان تهران راه اندازی و اداره شود) ارجاع می شوند.
وی افزود: در صورت منفی بودن تست، تا۱۴روز در مرکز قرنطینه نگهداری می شوند و روزانه غربالگری علامتی بر روی آنان صورت می گیرد.
این مقام مسئول در ادامه گفت:پس از گذشت ۱۴روز افرادی که تست آنها منفی شده و علامت بالینی هم ندارند، به «مراکز معمولی ماده۱۶»ارجاع می شوند که در این مراکز نیز تست صورت می گیرد و افراد در صورت داشتن علایم بالینی به مراکز کووید ۱۹ماده ۱۶منتقل می شوند و اگر علایم خیلی شدید باشد مثل مردم عادی به بیمارستان منتقل می شوند.
وی با تاکید بر لزوم آمادگی و فراهم شدن زیر ساخت های مورد نیاز برای اجرای این طرح افزود: در ابتدای تمامی مصوبات اعم از مصوبه های کمیته ماده۱۶، آیین نامه مصوبه کمیته درمان و مصوبه کمیته مقابله با عرضه ستاد مبارزه با مواد مخدر،تاکید شده است که حتما قبل از اجرای این برنامه، لازم است تمامی امکانات و زیر ساخت ها فراهم شود و توصیه شده است که پیش از آمادگی کامل، دستگیری انجام نشود.
به گفته دکتر رضا زاده زمان آغاز اجرای این طرح،هفته جاری خواهد بود و پس از گذشت دو هفته و بررسی اشکالات طرح، در برخی استانهای کشور که موضوع معتادان متجاهر مسئله آنها باشد و آمادگی لازم را نیز داشته باشند، اجرایی می شود.

بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری