ورود به سایت
» » مدیر کل بهزیستی استان اردبیل خبر داد:اجرای طرح رصد از بهمن ماه در اردبیل

مدیر کل بهزیستی استان اردبیل خبر داد:اجرای طرح رصد از بهمن ماه در اردبیل

در تاریخ : 26.10.98
توسط : rasi
نظرات : 0
بازدیدها : 96
بهزاد ستاری در آغاز همایش دو روزه شیوع‌شناسی و سبب‌شناسی پیشگیری از معلولیت‌ها در قالب سامانه رصد در اردبیل اظهار کرد: این دوره آموزشی در اردبیل به مدت دو روز برای کارشناسان حوزه توانبخشی و پیشگیری سازمان و جمعیت همیاران به عنوان موسسه مردمی با همراهی پزشکان متخصص در حال برگزاری است.
 


وی خاطرنشان کرد: امیدواریم از اول بهمن ماه به صورت عملیاتی شاهد اجرای این طرح باشیم تا در مدت یک تا یک و نیم ماه در اردبیل بیش از 14 هزار خانواده مورد ارزیابی و سنجش قرار گرفته و با تهیه پرسشنامه‌ها و جمع‌بندی و تجزیه و تحلیل آنها بتوانیم به آمار دقیقی از شیوع‌شناسی معلولیت در استان دست یابیم.
مدیر کل بهزیستی استان اردبیل هدف از اجرای این طرح را برآورد دقیق از شیوع انواع معلولیت‌های جسمی – حرکتی، روانی، ذهنی، نابینایی و ناشنوایی در استان اعلام کرد و گفت: ما باید علل و عوامل شیوع این معلولیت‌ها را به دقت و به صورت علمی مورد رصد قرار دهیم تا با تامین اعتبار مورد نیاز در حوزه پیشگیری بتوانیم طرح‌هایی را در راستای سالم‌سازی تک تک افراد جامعه عملیاتی کنیم. 
ستاری بیان کرد: این طرح سال گذشته در سه استان به صورت پایلوت اجرا شد و امسال اردبیل جزو اولین استان‌هایی است که اجرای این طرح در آن شروع شده و امیدواریم تا پایان امسال به همراه 7 استان دیگر بتوانیم اطلاعات جامع و کاملی را از شیوع شناسی معلولیت‌ها جمع‌بندی و ارائه کنیم.
وی ادامه داد: خانواده‌ها باید در اجرای این طرح کارشناسان ما را که با کارت معتبر به درب منازل مراجعه می‌کنند، کمک کنند تا اطلاعات در قالب پرسشنامه تعریف شده به دست آمده و ما بتوانیم با یک پایش دقیق در اطلاعات به دست آمده علل و عوامل شیوع برخی از معلولیت‌ها را در استان به درستی اعلام کنیم.
مدیر کل بهزیستی استان اردبیل با بیان اینکه در اردبیل 22 هزار معلول در سامانه ثبت‌نام کرده و اطلاعات آنها به ثبت رسیده است، افزود: با در نظر گرفتن اعضای خانواده این معلولان ما به 40 هزار خانواده خدمات می دهیم و تلاش می‌کنیم تا در بخش‌های مختلف زمینه پیشگیری از معلولیت‌ها را به درستی فراهم کنیم.
ستاری در مورد اجرای طرح‌های غربالگری شنوایی با پوشش 100 درصدی نوزادان متولد شده در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تصریح کرد: بیش از 110 کودک براساس اجرای این طرح به عنوان کودکان در معرض خطر با افت شنوایی شناسایی شدند.
وی ادامه داد: 37 نفر از این نوزادان در همان مراحل اولیه زندگی مورد مداوا قرار گرفته و نسبت به ارائه سمعک و همچنین کاشت حلزون که هزینه زیادی را نیز به همراه داشته اقدام کردیم تا با همکاری بهزیسی کاشت حلزون با هزینه کم خانواده‌ها انجام شود.
مدیر کل بهزیستی استان اردبیل در مورد اجرای طرح غربالگری بینایی نیز بیان کرد: این طرح در بین کودکان 3 تا 6 سال در راستای پیشگیری از تنبلی چشم اجرا می‌شود که در این زمینه نیز بیش از 500 نفر کودک با تشخیص به موقع و مداخله به هنگام مورد مداوا قرار گرفته تا از نابینایی آنها جلوگیری به عمل آید.
ستاری به اجرای طرح غربالگری ژنتیک و ارائه مشاوره‌ها در این زمینه نیز اشاره کرد و گفت: زوجین در هنگام ثبت ازدواج در کنار همه آموزش‌های بهداشتی و درمانی مورد غربالگری ژنتیک قرار می‌گیرد تا اگر با دغدغه و نگرانی روبرو شوند، زمینه آگاهسازی آنها در مورد احتمال ابتلای فرزندانشان به بیماری‌های مختلف اطلاع‌رسانی شده و جلوی برخی آسیب‌های پیش رو گرفته شود.
همایش شیوع‌شناسی و سبب‌سناشی معلولیت‌ها در قالب سامانه رصد در سازمان بهزیستی اردبیل و با حضور کارشناسان در حال برگزاری است تا زمینه اجرای طرح رصد در استان فراهم آید.
بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری