ورود به سایت
» » زوجین قبل از ثبت ازدواج مشاوره ژنتیک می شوند.

زوجین قبل از ثبت ازدواج مشاوره ژنتیک می شوند.

در تاریخ : 30.10.94
نظرات : 0
بازدیدها : 1 795

زوجین قبل از ثبت ازدواج مشاوره ژنتیک می شوند.

 

زوجین قبل از ثبت ازدواج مشاوره ژنتیک می شوند.

 

زوجین قبل از ثبت ازدواج مشاوره ژنتیک می شوند.

جلسه مشترک مدیران کل بهزیستی و ثبت اسناد و املاک استان اردبیل با روسای دفاتر ثبت ازدواج برگزار و طی آن تفاهم نامه ای به امضا رسید که مقرر گردید زوجین جوان متقاضی پیش از ازدواج به مراکز مشاوره هدایت خواهند شد.

دکتر بهزاد ستاری مدیر کل بهزیستی استان اردبیل گفت: این تفاهم نامه می تواند آغاز یک حرکت مبارک باشد زیرا حتی جلوگیری از معلولیت یک کودک حرکتی انسانی و اخلاق مدار است.

مدیر کل بهزیستی استان اردبیل ضمن اشاره به اینکه عدم آگاهی از راه های پیشگیری از معلولیت ها ، یکی از اصلی ترین دلایل شیوع آن است گفت : تولد یک نوزاد معلول در خانواده ها مسائل روحی روانی ، اقتصادی، آموزش و حتی روابط زناشویی را تحت تاثیر قرار می دهد.

دکتر ستاری افزود : هدف اصلی این طرح شناسایی جامعه خطر پذیر و کنترل شیوع معلولیت هاست . یکی از گلوگاه های پیشگیری، حین ازدواج است که می توان اقدامی به موقع و موثر انجام داد. ازدواج های فامیلی و وجود سابقه معلولیت و بیماری که مزدوجین یا اقوام آنها دارند از جمله دلایل تولد فرزند معلول است که با مشاوره و پی گیری های مستمر میتوان از بروز آن پیشگیری نمود.

مدیر کل بهزیستی استان اردبیل ادامه داد: طبق آخرین آمار حدود ۱۵/۴ درصد جمعیت استان از معلولیت رنج میبرند که با توجه به متوسط شیوع ۲ درصدی معلولیت در کشورهای پیشرفته جهان بسیار بالاست و ضروریست برای حل این مشکل چاره ای اندیشید. بهزیستی برنامه های مختلفی از جمله آمبیلیوپی (غربالگری تنبلی چشم) و طرح غربالگری شنوایی را با جامعه آماری ۹۸ درصدی برگزار کرده است و به نتایج ارزشمندی دست یافته است اما پیشگیری از سایر معلولیت ها نیازمند همت تمامی ارگانهای مرتبط است و متاسفانه تا به امروز مغفول واقع شده است.

دکتر ستاری تصریح کرد: این طرح در سه مرحله انجام می گیرد : ۱- مصاحبه اولیه ۲- مشاوره ژنتیک و آزمایشات کاملا رایگان ۳- پی گیری از افراد پر خطر . که در صورتی مراحل دوم و سوم ادامه می یابد که زوجین در مرحله اول خطر پذیر شناسایی شوند.

 

بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری