ورود به سایت
» » برگزاری همایش بازسازی روانی – اجتماعی افراد در معرض آسیب خودکشی در شهرستان خلخال

برگزاری همایش بازسازی روانی – اجتماعی افراد در معرض آسیب خودکشی در شهرستان خلخال

در تاریخ : 07.02.98
توسط : rasi
نظرات : 0
بازدیدها : 89

دکتر ستاری مدیرکل بهزیستی استان اردبیل ، در سخنانی به طرح ها و اقدامات استان در خصوص آسیب خودکشی پرداخت .


ایشان خودکشی را یکی از آسیب هایی که کشور ما در معرض آن است ، خواند و متوسط آن را حدود 6– 7 نفر در هر صدهزار نفر عنوان کرد .

 

دکتر ستاریبا اشاره به بحث کنترل آسیب خودکشی در سطح استان گفت : اقدامات لازم در دو سطح پیشگیری و مداخله توسط مراکز علمی و دستگاه های ذیربط در حال انجام است .


در مرحله اول ، که مرحله آسیب شناسی است ، مراکز علمی و دانشگاه ها به تحلیل و بررسی وضعیت خودکشی در استان از طریق توصیف و تبیین می پردازند و با این پیش زمینه مطالعاتی ، بهزیستی و دستگاه های مرتبط اقدامات مداخله و پیشگیری را طراحی و عملیاتی می کنند .


ستاری با بیان عوامل خطرساز در خودکشی مانند احساس پوچی و ناامیدی و فشار مشکلات روانی و عاطفی و شکست های عشقی و ... ضعف در مهارت های برقراری ارتباط و ناتوانی در ابراز را در این زمینه بسیار مهم خواند .


ایشان با بیان بحث سرایت در خودکشی ، جلب توجه را یکی از مهمترین عوامل وقوع این آسیب دانست و مدیریت اطلاع رسانی در زمینه سرایت و الگوگیری نوجوانان و جوانان از فضای مجازی را عنوان کرد و گفت : نباید پدیده خودکشی ، بار روانی مثبت برای جوانان پیدا کند .

 

در ادامه ایشان همدلی و زمینه سازی برای تخلیه هیجانات مثبت و منفی را از عوامل محافظ در برابر این آسیب معرفی کرد .


دکتر ستاری با توجه به اهمیت افراد در معرض خطر گفت :باید با تشکیل پرونده روانی – اجتماعی توسط مشاوران ، دانش آموزان در معرض خطر شناسایی شده و مداخله بهنگام ، در زمان مناسب صورت گیرد .


ستاری گفت : مداخله در خودکشی نیاز به دانش حرفه ای و مهارت کافی دارد و برگزاری کارگاه های آموزشی و تخصصی برای این منظور ضروری است .

 

مدیرکل بهزیستی گفت : باید میان دستگاه های خدمت رسان و ذیربط در پدیده خودکشی هماهنگی وجود داشته باشد . مردم در مواجهه با اقدام خودکشی در اولین برخورد با 110 تماس می گیرند ، در حالی که اورژانس اجتماعی و پزشکی نیز باید همزمان در مداخله حضور داشته باشند .


ایشان اقدامات پیگیری را مهم ارزیابی کرد و گفت : اکثر اقدام ها به خودکشی، منجر به فوت نمی شوند اما مطالعات نشان می دهد یک پنجم از افرادی که اقدام به خودکشی را تکرار می کنند ، منجر به فوت می شوند . لذا در کنار اقدامات پیشگیری و مداخله ، پیگیری های بعدی در این آسیب و حمایت های روانی و اجتماعی از خانواده اهمیت ویژه ای دارد .

 

در پایان دکتر ستاری با اشاره به ادامه مطالعات در خصوص علل خودکشی در سطح استان ، گفت : خدمات اورژانس اجتماعی (123) به صورت شبانه روزی در سطح استان برای مداخلات بهنگام آماده ارائه خدمات به تمامی شهروندان است .


بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری