ورود به سایت
» » آموزش از اصلی ترین پایه های تمام برنامه های پیشگیری است.

آموزش از اصلی ترین پایه های تمام برنامه های پیشگیری است.

در تاریخ : 22.09.97
توسط : rasi
نظرات : 0
بازدیدها : 133

آموزش از اصلی ترین پایه های تمام برنامه های پیشگیری است.

آموزش سالمندان فعالیتی ارزشمند و آمیخته با چالشهای ویژه ی خود است. فزونی گرفتن جمعیتِ سالمندان در دهه های اخیر هم نشانه ی مثبتی از افزایش امید به زندگی در کشور ماست و هم نشانه ی ایجاد تغییرات اساسی در نیازهای بهداشتی و خدمات سالمت در کشور است.

سالمندان گروه ویژه ی ارزشمندی هستند که نیازهای فراوانی به مراقبتهای بهداشتی دارند. برآورده کردن این نیازها بار مالی فراوانی بر دوش نظام سالمت کشور خواهد گذاشت؛ پس بهتراست که برنامه های پیشگیرانه در الویتِ برنامه های سلامت سالمندان قرار گیرد.

برنامه ی پیشگیری از معلولیت های دوران سالمندی که از اوایل سال نود و پنج در دفتر معلولیت های سازمان بهزیستی کشور کلید خورده است ، از جمله برنامه های مهم سلامت در کشور است .

به همین منظور کارگاه آموزشی تسهیگران طرح آگاهسازی وپیشگیری از معلولیتهای دوران سالمندی با حضور معاون توسعه پیشگیری بهزیستی استان برگزار شد .

دراین مراسم طاهره رزاقپور معاون توسعه پیشگیری بهزیستی استان در رابطه با پیشگیری از معلولیت های دوران سالمندی و اتخاذ تدابیر هوشمندانه از سوی سازمان تصریح کرد: با توجه به اینکه در آینده نه چندان دور شاهد افزایش جمعیت سالمندی خواهیم بود لازم است در این زمینه برنامه ریزیها و سیاستگذاریهای بهینه در مدیریت این پدیده صورت گیرد.

معاون توسعه پیشگیری بهزیستی استان اردبیل با بیان این مطلب که در سالهای گذشته کانون خانواده ها بصورت گسترده بود که الان با توجه به تغییر شیوه زندگی ، افراد خانواده اغلب از حمایتهای عاطفی و شرایط روحی کافی برخوردار نیستند و این قضیه منجر به بروز بیمارهای متعدد روانی اجتماعی بویژه در بخش سالمندان می شود .

رزاقپور همچنین در اجرای پایلوت طرح آگاهسازی و پیشگیری از معلولیتهای دوران سالمندی به اهمیت بخشیدن به بیماریهای این دوران اشاره کرد و گفت: سکته های مغزی ، بیماریهای قلبی و عروقی ، آرتروز ، دیابت ، سقوط و پوکی استخوان ازجمله برنامه های مهم و قابل توجه در دوران سالمندی هستند .

ایشان ادامه داد: در اجرای اهداف و سیاستهای سازمان آنچه که بیشتر حائز اهمیت است اولویت بخشی به بحث های روانشناختی ،عاطفی ، روانی و حمایتهای اجتماعی از سالمندان است بنابراین مهمترین هدف از اجرای این برنامه افزایش آگاهی و ارتقای توانمدیهای دوران سالمندی است .

 

 


بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری