ورود به سایت
» » ۲۷۰ تیم اجتماع‌محور پیشگیری از اعتیاد در استان اردبیل تشکیل شد

۲۷۰ تیم اجتماع‌محور پیشگیری از اعتیاد در استان اردبیل تشکیل شد

در تاریخ : 01.05.97
توسط : rasi
نظرات : 0
بازدیدها : 168

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اردبیل، چهارمین نشست کارگروه فرهنگی و پیشگیری مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل با حضور مسئولان مربوطه در این حوزه در اردبیل برگزار و برنامه های پیش رو در این حوزه بررسی و راهکارهای کاهش و پیشگیری از اعتیاد در استان و به ویژه در مدارس ارائه شد.

30 درصد نخستین مصرف مواد مخدر تفننی است

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل در این نشست اظهار داشت: از آسیب های اجتماعی مهمی که در حال حاضر دامنگیر جامعه شده گرایش به مواد مخدر بوده که باید در راستای پیشگیری از توسعه و گسترش این آسیب در استان برنامه ریزی لازم انجام شده و آگاهسازی خانواده ها و نوجوانان و جوانان در اولویت باشد.

بهزاد ستاری با اشاره به آمارهای اعتیاد در اردبیل بیان کرد: اردبیل در بحث اعتیاد جزو استان هایی با کمترین میزان شیوع اعتیاد در کشور بوده که در راستای تداوم این امر و کاهش هر چه بیشتر این معضل در سطح استان اهتمام و تلاش همه جانبه ای داریم و با همکاری و مشارکت نهادهای فرهنگی و به ویژه آموزش و پرورش در صدد کاهش هر چه بیشتر مشکلات در این حوزه و آگاهسازی عمومی هستیم.

رئیس کارگروه فرهنگی و پیشگیری مبارزه با مواد مخدر استان اردبیل از تشکیل 270 تیم اجتماع محور پیشگیری از اعتیاد در سطح استان اردبیل خبر داد و افزود: اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر از مهمترین برنامه ها در راستای مقابله با این بلای خانمان سوز به شمار می رود که تشکیل تیم های اجتماع محور پیشگیری از اعتیاد نیز در این راستا انجام می شود.

وی با تاکید بر استفاده از نظرات و دیدگاه های صاحب نظران و کارشناسان در امر مبارزه با مواد مخدر برای ارائه راهکارها در حوزه پیشگیری از اعتیاد تصریح کرد: از مهمترین راهکارها برای کاهش تقاضا و پیشگیری از اعتیاد در جامعه ارتقاط نشاط اجتماعی و شادی آفرینی به شمار می رود که باید در این زمینه برنامه های مختلفی اجرایی و عملیاتی شود.

ستاری بیان کرد: در حال حاضر 30 درصد نخستین مصرف مواد مخدر براساس پژوهش ها و یافته های شیوع شناسی به دنبال مصرف تفننی و تفریحی انجام می شود و باید در این زمینه اطلاع رسانی لازم انجام شود تا بتوانیم در زمینه پیشگیری از گرایش به اعتیاد گام های موثری برداریم.

مدیرکل بهزیستی استان اردبیل گفت: اقدامات فرهنگی و پیشگیری در مبارزه با مواد مخدر و کاهش تقاضا نقش تاثیرگذاری داشته و باید مورد توجه قرار گیرد تا در زمینه صیانت از انسان های سالم در کنار توجه به درمان و بازتوانی و برنامه های مقابله با مواد مخدر گام های اساسی برداشته شود چرا که غفلت و بی توجهی به این مقوله آسیب های جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت.

بهره‌مندی 45 درصد دانش‌آموزان از آموزش‌های پیشگیری از آسیب های اجتماعی

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل نیز در این نشست اظهار کرد: براساس بررسی ها و ارزیابی های انجام شده از سوی دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان، در زمینه اقدامات و اجرای برنامه ها و فعالیت های فرهنگی در امر مبارزه با مواد مخدر و پیشگیری از اعتیاد آموزش و پرورش استان در سال گذشته توانسته است رتبه دوم را در بین دستگاه های اجرایی استان کسب کند.

احمد ناصری با اشاره به اقدامات انجام شده در حوزه پیشگیری از اعتیاد در کشور افزود: همکاری های بین بخشی و روند هم افزایی در این حوزه به ویژه در سطح استان اردبیل مطلوب و رو به جلو بوده که این امر زمینه ساز کاهش بار آسیب ها بر آحاد جامعه شده و می تواند در پیشگیری از گرایش به اعتیاد نقش بسزایی ایفا کند.

وی تصریح کرد: در زمینه مبارزه با آسیب های اجتماعی و کاهش این آسیب ها رویکرد پیشگیرانه از تاثیر و نقش بالایی برخوردار بوده و می تواند اثربخش ترین رویکرد در این حوزه به شمار رود که با توجه به اهمیت این موضوع و نیز تاثیر نهاد آموزش و پرورش در این حوزه تلاش و جدیت بر انجام اقدامات پیشگیری محور در این حوزه برای دانش آموزان است.

مدیرکل آموزش و پرورش استان اردبیل با اشاره به کاهش سن اعتیاد گفت: توانمندسازی و مصون سازی افراد در مقابل اعتیاد در مقایسه با فرآیند طولانی و پرهزینه درمان بسیار به صرفه و مفید بوده که با توجه به اهمیت این موضوع امسال در قالب طرح نماد بیش از سه هزار و 412 نفر از دانش آموزان استان اردبیل از آموزش های پیشگیری از اعتیاد و آسیب های اجتماعی بهره مند شده اند.

ناصری افزود: در بحث پیشگیری رشدمدار 45 درصد از دانش آموزان به تعداد 90 هزار نفر تحت پوشش برنامه های آموزشی قرار گرفته است و تلاش و جدیت بر آموزش هر چه بیشتر دانش اموزان در راستای کاهش آسیب های اجتماعی در مدارس و جامعه است.

طرح نماد با بسته‌های حمایتی در اردبیل اجرا می‌شود

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل نیز در این نشست گفت: اعتیاد خود می تواند دروازه ورود به آسیب های اجتماعی دیگر باشد به طوری که این آسیب در بروز بسیاری از جرایم و بزه های اجتماعی از جمله دزدی، طلاق، بی خانمانی، فقر و سایر آسیب ها نقش انکارناپذیری دارد.

منصور صاحب از آمادگی آموزش و پرورش استان برای اجرای برنامه های فرهنگی و پیشگیری از اعتیاد با همکاری دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در استان خبر داد و افزود: در این زمینه از تمامی ظرفیت های موجود استفاده خواهیم کرد تا بتوانیم شاهد توسعه اقدامات پیشگیرانه از اعتیاد در اردبیل باشیم.

وی با اشاره به اجرای طرح نماد در مدارس بیان کرد: این طرح با همکاری و مشارکت 10 دستگاه دولتی اجر شده و در کنار سه هزار و 412 نفر دانش آموز، 320 نفر از معلمان و مربیان نیز از آموزش های لازم برخوردار شدند که فاز سوم این طرح نیز در سال تحصیلی جدید و با بسته های حمایتی اجرا می شود.

معاون تربیت بدنی و سلامت اداره کل آموزش و پرورش استان اردبیل در مورد اجرای طرح نوجوان سالم گفت: 9 هزار اثر با موضوع اعتیاد و خشونت برای این طرح ارائه شد و در راستای کاهش آسیب های اجتماعی و آگاهسازی خانواده ها و افراد جامعه هدف یک میلیون نفر ساعت دوره آموزشی نیز برگزار شده است.

بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری