ورود به سایت
» » اولين اجلاس سراسري نماز

اولين اجلاس سراسري نماز

در تاریخ : 08.08.84
توسط : rasi
نظرات : 0
بازدیدها : 798

                                         اولين اجلاس سراسري نماز

 

اولين اجلاس سراسري نماز

بسم الله الرّحمن الرّحيم

تشكيل مجمعي از صاحب­نظران براي اقامه­ی نماز، يكي از شايسته‌ترين و ضروري­ترين كارهايي است كه بايد در جمهوري اسلامي صورت مي‌گرفت. زيرا برپاداشتن نماز، نخستين ثمره و نشانه­ی حكومت صالحان است و در رتبه­ی بعد از آن است كه نوبت به "زكات" به­مثابه­ی تنظيم مالي جامعه و ريشه كن كردن فقر، و نيز "امر به معروف و نهي از منكر" يعني سوق دادن به نيكي‌ها و بازداشتن از بدي­ها مي‌رسد.

] الّذين َ‌ اِن مَكَّناهُم فِي الاَرضِ أَقآمــُوا اَلـصَّلوةَ وَ‌آتـَـوا الـزَّكاة وَ اَمَرُوا بِالمَعرُوفِ وَ نَهَوا عَنِ المُنكَر. . .[ اقامه­ی نماز فقط اين نيست كه صالحان ، خود نماز بگزارند. اين چيزي نيست كه بر تشكيل حكومت الهي متوقف باشد؛ بلكه بايد اين ستون دين در جامعه به پا داشته شود و همه كس با رازها و اشاره‌هاي آن، آشنا و از بركات آن برخوردار گردند.

درخشش معنويت و صفاي ذكر الهي، همه­ی آفاق جامعه را روشن و مصفا كند؛ و تن‌ها و جان‌ها با هم به نماز بشتابند و در پناه آن طمأنينه و استحكام يابند.

نماز، ركن اصلي دين است و بايد اصلي‌ترين جايگاه را در زندگي مردم داشته باشد. حيات طيّبه انسان، در سايه­ی حاكميّت دين خدا، وقتي حاصل خواهد شد كه انسان­ها دل خود را با ياد خدا زنده نگهدارند و به كمك آن بتوانند با همه­ی جاذبه‌هاي شرّ و فساد مبارزه كنند و همه­ی­ بت­ها را بشكنند، و دست تطاول همه­ی شيطان­هاي دروني و بروني را از وجود خود قطع كنند. اين ذكر و حضور دائمي فقط به بركت نماز حاصل مي‌شود و نماز در حقيقت ، پشتوانه­ی مستحكم و ذخيره­ی تمام نشدني در مبارزه­ای است كه آدمي با شيطان نفس خود كه او را به پستي و زبوني مي‌كشد، و شيطان‌هاي قدرت كه با زر و زور، او را وادار به ذلّت و تسليم مي‌كنند، هميشه و در همه حال دارد. هيچ وسيله‌اي مستحكم‌تر و دائمي تر از نماز براي ارتباط ميان انسان با خدا نيست. مبتدي ترين انسان­ها، رابطه­ی خود با خدا را به­وسيله­ی نماز آغاز مي‌كنند. برجسته‌ترين اولياء خدا نيز، بهشت خلوت انس خود با محبوب را در نماز مي‌جويند.

اين گنجينه­ی ذكر و راز را هرگز پاياني نيست و هر كه با آن بيشتر آشنا شود، جلوه و درخشش بيشتري در آن مي‌يابد.

كلمات و اذكار نماز، هر يك خلاصه‌اي است كه به بخشي از معارف دين اشاره مي­كند و به­طور مكرر و پي‌درپي آن را به ياد نمازگزار مي‌آورد. نمازي كه با تدبّر در معاني و بدون سهو و غفلت گزارده شود، انسان را روز به­روز با معارف الهي آشناتر و به آن دلبسته­تر مي‌سازد.

نورانيّت نماز، و رازها و رمزهاي آن و درس­هايي كه در آن گنجانيده شده، و اثر آن در ساختن فرد و جامعه ، چندان نيست كه بشود در مقالي كوتاه از آن سخن گفت، بلكه چنان نيست كه بي­خبري چون من، بتواند از اعماق آن خبري آورد.

آن­چه من با قلم قاصر و معرفت ناچيز خود مي‌گويم آن است كه مردم ما و جامعه­ی ما، و به­خصوص جوانان ما كه اكنون بار امانت سنگيني را بر دوش گرفته‌اند؛ بايد نماز را منبع قدرتی لايزال بدانند، و در برابر جبهه­ی فساد و بي‌عدالتي و كج­روي كه امروز بشريت را تهديد مي‌كند ، از نماز و ياد خدا نيرو بگيرند . ميدان مبارزه‌اي كه امروز پيش روي ماست، ما را به تكيه‌گاه مستحكم ذكر خدا و اميد و اعتماد به او، بيش از هميشه و بيش از همه، محتاج مي‌سازد، و نماز آن سرچشمه­ی جوشاني است كه اين اميد و اعتماد و قدرت معنوي را به ما مي‌بخشد.

نمازِ با حضور و با توجه، نمازي كه از ياد و ذكر، سرشار است، نمازي كه آدمي در آن با خداي خود سخن مي‌گويد و به او دل مي‌سپارد، نمازي كه والاترين معارف اسلام را پيوسته به انسان مي‌آموزد؛ چنين نمازي انسان را از پوچي و بي‌هدفي و ضعف مي‌رهاند و افق زندگي را در چشمش روشن مي‌سازد و به او همّت و اراده و هدف مي‌بخشد و دل او را از ميل به كج­روي و گناه و پستي نجات مي‌دهد. از اين رو است كه نماز در همه­ی حالات، حتي در ميدان نبرد و در سخت‌ترين آزمايش­هاي زندگي، اولويت خود را از دست نمي‌دهد. انسان هميشه به نماز محتاج است و در عرصه‌هاي خطر، محتاج‌تر.

حقيقت آن است كه در كار معرفي نماز، كوتاهي‌هاي زيادي شده است و نتيجه آن­كه نماز هنوز جايگاه شايسته­ی خود را، حتي در نظام اسلامي ما، به دست نياورده است.

اين مسؤوليت سنگين ، بر دوش دانشوران و آشنايان به معارف اسلامي است كه نماز را به همه ، به­خصوص به نسل جوان بهتر بشناسانند؛ از كودك دبستاني تا پژوهشگر دوره‌هاي عالي ، هر يك فراخور ذهن و معرفت خود، مي‌توانند در راه شناختن نماز و رازهاي آن قدم­هایي بردارند و با ناشناخته‌هايي آشنا شوند، حتي عرفای بزرگ نيز براي سالكان وادي معرفت، اسرار الصلوة نوشته و آموخته­اند؛ یعنی اعماق این اقیانوس همچنان ناشناخته و پيمودني است. در جامعه­ی ما فصل مهمّي بايد در معرفي نماز در همه­ی سطوح گشوده شود. رسانه‌ها و به­خصوص صدا و سيما با شيوه‌هاي گوناگون، نماز را معرفي و يادآوري كنند. همه جا و هميشه در راديو و تلويزيون، نماز در اولويّت گذاشته شود و شوق ايمان و عطش ياد خدا در دل­ها پديد آيد. در كلاس‌هاي دروس ديني مدارس و دانشگاه­ها، درس نماز جايگاه خود را بازيابد و سخنان سنجيده و افكار بلند در بازشناسي نماز فراهم و در معرض ذهن و دل دانشجويان و دانش آموزان گذاشته شود.

فلسفه­ی نماز و تحليل رازها و رمزهاي آن با زبان هنر، در معرض ديد همگان قرار گيرد تا هر كس به­قدر ظرفيّت خود از آن متمتّع گردد. كتاب­ها و جزوه‌ها در سطوح مختلف و از ديدگاه‌هاي گوناگون به وسيله­ی محقّقان و عالمان به سلك تحرير درآيد و مايه­ی كارهاي هنري و ادبي گردد.

فصلي نيز بايد براي آسان كردن انجام نماز گشوده شود:

در همه­ی مراكز عمومي، مدارس، دانشگاه­ها، كارخانه‌ها، سربازخانه‌ها، فرودگاه­ها، ايستگاه­هاي قطار، ادارات دولتي و امثال آن، جايگاه­هاي مناسبي براي نماز پيش‌بيني شود. مساجد و نمازخانه‌ها پاكيزه و مرتب و رغبت­انگيز باشد. نماز در وقت فضيلت و به جماعت گزارده شود. در هر محيطي، برجستگان و بزرگان آن بر ديگران پيش­قدم شوند و عملاً اعتنا به نماز را به ديگران بياموزند. و خلاصه در همه جا حركت به سمت نماز و شتافتن به نماز محسوس باشد.

با اين مقدمات ، به خواست خداوند متعال و با توجهات و ادعيه­ی زاكيه­ی حضرت ولي‌الله الأعظم (روحي فداه )، كشور و جامعه­ی ما به هدف­هاي والاي نماز نزديك مي‌شود و از بركات آن بهره مي‌گيرد.

در پايان لازم مي‌دانم از فراهم آورندگان اين مجمع و همه­ی كساني كه با وقوف بر اهميّت نماز ، در راه اقامه­ی آن تلاش مي‌كنند، مخصوصاً از جناب حجت‌الإسلام آقاي قرائتي كه دلسوزانه و عاشقانه در اين راه گام بر‌مي‌دارند، صميمانه تشّكر كنم و قبول حضرت حق‌تعالي را براي اين كوشش­هاي مخلصانه، مسئلت نمايم.

والسلام عليكم و رحمة‌الله

سيد علي خامنه‌اي

16/7/1370


سيزدهمين اجلاس سراسري نماز

بسم الله الرّحمن الرّحيم

اينك پس از دوازده سال از آغاز حركت مبارك اقامه­ی نماز بايد فصل ديگري در اين تلاش و جهاد مبارك آغاز شود. اين فصل مي‌بایست نگاه خود را به برنامه ريزي كوتاه مدّت و ميان مدّت براي دست­يابي به هدف‌هاي تعريف شده‌اي بدوزد كه به­گونه‌اي انبوه و متراكم در خلال توصيه‌ها و دستورالعمل‌هاي تقديم شده در اين مدت، موج مي‌زند. هدف بلند مدّت اقامه­ی نماز در جامعه، صلاح و فلاح همگاني است، ليكن تا رسيدن به آن مقصود والا، هدف ميان مدّت، بر افروختن چراغ نماز در همه­ی خانه‌ها و در خانه­ی دل­ها است. و هدف كوتاه مدّت، به كارگيري همه­ی ظرفيّت علمي و هنري و تبليغي كشور در اين راه و سمت و سو دادن به همه­ی آن­گونه تلاش‌ها در اين جهت است.

همچنان­كه براي گزاردن نماز بايد قبله را شناخت و به آن روی آورد، براي لبريز كردن فضاي دنيا و دنياي دل­ها از عطر و جلوه و روح نماز هم قبله‌اي وجود دارد كه بايد آن را يافت و بدان روی كرد. اين قبله همان هدف­هاي والا و نهايي نماز است و روي كردن به آن، پيمودن راه­هايي است كه بدان منتهي مي‌شود، و اين راه­ها در قالب هدف­هاي كوتاه مدّت و ميان مدّت، تعريف شدني است. اكنون بحمدالله با همّت رئيس جمهور محترم،‌ دستگاه­هاي اجرايي ذي­ربط به همكاري در عمل براي اقامه­ی نماز فراخوانده شده‌اند، و از دستگاه­هاي تبليغي به­ويژه صدا و سيما و وزارت­هاي فرهنگي و گردانندگان مراكز جمعيتي، ‌به­طور ويژه در پيام سال­هاي پيش تعهد مسؤولانه خواسته شده است، كار لازم امروز آن است كه هيأت­هايي براي تعيين دقيق مأموريت­هاي اين دستگاه­ها تشكيل شود و بر اثر آن، ‌برنامه زمانبندي شده همه فعاليت­ها و خدماتي كه وظيفه­ی آنان است با شيوه‌اي علمي و واقع بينانه فراهم گردد. و هيأت كارآمد ديگري مأمور پيگيري و نظارت مستمر بر پيشرفت اين فعاليت­ها و خدمات گردد.

براين اساس ،‌گردهمايي سال آينده شما، مجمعي فقط براي سخنراني نيست بلكه عرصه‌اي است كه در آن مي‌بايد هيأت‌هاي مزبور گزارش پيشرفت آن برنامه­ی زمانبندي شده را بدهند و جمع داوري عالي­رتبه‌اي،‌ سهم هر دستگاه را از تشويق و تقدير و يا خداي نخواسته از توبيخ و سرزنش به او بپردازد و بر اساس پيشرفت­ها يا توقف­ها و موانع راه، برنامه­ی جامع را تصحيح يا تكميل كند.

بي‌شك دولت محترم و شخص رئيس محترم جمهور مي‌توانند برترين نقش را در اين فرآيند منطقي و كارساز، ايفا كنند.

توفيقات همگان به­ويژه جناب حجت الإسلام قرائتي را در پيشبرد اين خواسته­ی‌ ارزشمند از خداوند متعال مسئلت مي‌كنم و اميدوارم مشمول ادعيه­ی زاكيه حضرت بقية الله باشند.

والسلام عليكم و رحمة‌الله

سيدعلي خامنه‌اي

14/6/82


پیام مقام معظم رهبری به اجلاس بیست و چهارم

بسم الله الرحمن الرحیم

خداوند علیم و قدیر را سپاسگزارم كه تلاش شما دست اندركاران محترم این اجلاس مهم و بیش از همه عالم بزرگوار و مجاهد جناب حجت الاسلام آقای قرائتی در بخشهای اساسی و مؤثری به بار نشسته و كارهای مفیدی در ترویج فریضه بزرگ و بیبدیل نماز انجام گرفته است.

با این همه، ظرفیت و میدان كار و نیز نیاز و عطش جامعه‏ی اسلامی برای رسیدن به نقطه‏ی مطلوب، بسیار بیش از واقعیتهای كنونی در این باره است. در پیام سال گذشته گوشهای از این فضای خالی و تلاشپذیر، نشان داده شده است.

سخن امروز من تأكید بر احساس مسئولیت همگانی است.

توقع و انتظار اینجانب آن است كه همه به ویژه مسئولان دستگاهها و دارندگان امكانات مادی و معنوی و مدیریتی، عظمت این مسئله را به درستی دریابند و گام در راه عمل نهند.

همه بدانند كه یكی از مؤثرترین راهها برای كاستن آسیبهای اجتماعی، ترویج نماز است. به اینكه حتی یك نفر از جوانان و نوجوانان كشور، در نماز سهل انگاری نكند همت گمارید. این یكی از بهترین راهها برای سلامت معنوی و روحی مردم ما و جامعه‏ی ما است.

به اینكه همگان فرا بگیرند و عادت كنند كه نماز را با خشوع و حضور قلب بجا آورند، همت گمارید.

اینها همه كارهای ممكنی است كه با عزم راسخ و كار مداوم شما دستاندركاران، محقّق خواهد شد، ان شاالله

والسلام علیكم و رحمه الله

سید علی خامنهای

6 /بهمن/ 1394


 

بازگشت
تگهای مطلب :
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری