ورود به سایت
» غربالگری آفلاین اتیسم برای کودکان ۲ تا ۵ سال آغاز شد

غربالگری آفلاین اتیسم برای کودکان ۲ تا ۵ سال آغاز شد

در تاریخ : 17.09.95
توسط : rasi
نظرات : 0
بازدیدها : 5 129
 رئیس گروه مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهزیستی کشور:
غربالگری آفلاین اتیسم برای کودکان ۲ تا ۵ سال آغاز شد
 رئیس گروه مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهزیستی کشور از آغاز غربالگری آفلاین اتیسم برای کودکان ۲ تا ۵ سال خبر داد و گفت: اگر کودکی سه علامت از علائم ذکر شده را به صورت تکراری داشت، خانواده باید به اختلال اتیسم مشکوک شود و به مراکز بهزیستی مراجعه کند.
به گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل، «مریم پورسید» رئیس گروه مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهزیستی کشور از آغاز غربالگری اتیسم برای کودکان ۲ تا ۵ سال به صورت آفلاین خبر داد و گفت: تقلید نکردن کودکان از رفتار بزرگسالان، بروز حالت ترس یا وحشت شدید، استفاده از اشاره به جای کلام برای مطرح کردن درخواست، بخشی از نشانه‌های کودکان اتیسم است.

رئیس گروه مراکز روزانه آموزشی توانبخشی بهزیستی کشور، افزود: این کودکان صداهایی با تن زیر بطور مثال صدای «ای ای ی» و صداهای مشابه برای برانگیختن خود ایجاد می‌کنند؛ زمانی که تشویق می‌شوند یا اینکه دیگران تلاش دارند آنان را سرگرم یا شاد کنند، شاد نیستند و به نقطه‌ای خیره می‌شوند. همچنین زمان حضور دیگران از خود واکنشی نشان نمی‌دهند و از ارتباط چشمی امتناع می‌کنند و زمانی که فرد دیگر به او نگاه می‌کند به جای دیگر نگاه می‌کنند.

وی، ادامه داد: کودکان اتیسمی برای اشاره به خود از کلمه «من» استفاده نمی‌کنند؛ همچنین دست‌ها و انگشتان را کنار بدن خود به شکل پرنده یا جلوی چشمانشان تکان می‌دهند و اشیاء مختلف مانند اسباب بازی را بیش از حد می‌بویند؛ لذا اگر کودکی سه علامت از علائم ذکر شده را به صورت تکراری داشت، خانواده باید به اختلال اتیسم مشکوک شود و به مراکز بهزیستی مراجعه کند.
 برنامه غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم

 

بااستعانت ازپروردگارمتعال، برنامه ملی غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم درتمامی استان های کشور که دارای مراکز روزانه آموزشی و توانبخشی اختلال طیف اتیسم می باشند، آغاز گردیده است.

در این برنامه، ضمن اطلاع رسانی و آگاه سازی گسترده در سطح استان های کشور در خصوص اختلال طیف اتیسم، تمامی کودکان 2 تا 5  ساله مراجعه کننده به پایگاه های غربالگری و تشخیص آن استان (مراکز روزانه آموزش و توانبخشی اختلالات طیف اتیسم)، توسط والدین و با راهنمایی مربیان و کارشناسان آموزش دیده از نظر احتمال دارا بودن علایم این اختلال، مورد سنجش و غربال (آزمون هیوا) قرار خواهندگرفت. سپس در صورت مشکوک بودن کودک به ابتلای این اختلال، توسط کارشناسان تخصصی آموزش دیده در این، مورد اجرای آزمون تشخیصی (گارس-2)،  قرار خواهند گرفت و در صورت قطعی شدن تشخیص، کودک به مراکز آموزش و توانبخشی اختلالات طیف اتیسم استان جهت مداخلات مرکز محور و خانواده محور، ارجاع خواهد شد.

با عنایت به اینکه خانواده به عنوان عامل مهمی در افزایش سطح مداخلات در این اختلالات به حساب می آید، این برنامه به عنوان برنامه ای خانواده محور در نظر گرفته شده و لذا پس از تشخیص قطعی اختلال طیف اتیسم برای تمامی خانواده هایی که دارای کودکان مبتلا این به این طیف می باشند، برنامه و بسته آموزشی تهیه شده به نام "روزنه"، ارایه می گردد، تا روند مداخلات در درون مرکز و نیز در درون خانواده همپای هم پیش رود. این بسته شامل 5 کتابچه آموزشی و اسباب بازی های هدفمند می باشد.

خصوصیات اصلی اختلال طیف اتیسم

خصوصیات اصلی اختلال طیف اتیسم با نشانه هایی در دو زمینه رفتاری مشخص شده اند که عبارتند از: 1. نقص در ارتباط اجتماعی و 2. رفتارها، علایق یا فعالیت های تکراری و محدود.

اصطلاح "طیف" به این موضوع اشاره دارد که علایم این اختلال، بسته به شدت آنها، سطح رشدی و سن تقویمی، بسیار متغیر هستند. اينك و دكان داراي طيف وسيعي ازاختلالات روان شناختي و پزشكي میباشند.تشخيص این اختلالات درسنين اوليه زندگي اهميت دارد و مداخلات تاثير بيشتري خواهند داشت.

علایم اختلال طیف اتیسم از حدود دو سالگی مشهود است. اما همیشه مدت زمانی طول می کشد تا خانواده و نیز فرد متخصص، اختلال را تشخیص دهد. با اين که اختلال طیف اتیسم  مادام العمرهستند،  اما فرد مبتلا با آموزش هاي مستمر مي تواند از زندگي طبیعی تری برخوردار شود. هر چقدر زودتر بتوان این اختلال را در یک کودک تشخیص داد، زودتر هم می شود از برنامه های درمانی برای کمک به این کودکان بهره برد و بعلاوه هر چه برنامه درمانی منظم تر و دارای ساختار دقیق تری باشد، می توان نتایج بهتری را بدست آورد.
 

پمفلت راهنمای شناسایی اختلال طیف اتیسم
 

پمفلت راهنمای شناسایی اختلال طیف اتیسم، حاوی اطلاعاتی با زبانی ساده و روشن جهت آگاهسازی و راهنمایی والدین و ارایه اطلاعات لازم در زمینه ویژگی ها و علایم هشدار دهنده وجود اختلال در کودک در سالهای اولیه عمر، روش های غربالگری، تشخیص و مداخلات بهنگام در زمینه این اختلال می باشد. این پمفلت به منظور تاکید بر اهمیت اطلاعات صحیح در خصوص این اختلال و نیز شروع مداخلات بهنگام با آموزش هاي مستمر جهت دستیابی فرد دارای اختلال به زندگي طبیعی تر و مستقل تر تدوین شده است.

در انتهای این پمفلت، آزمون غربال 10 سوالی با عنوان هیوا، درج شده است که والدین با پاسخگویی به سوالات آن می توانند علایم این اختلال را در کودک 2 تا 5 ساله خود بررسی نموده و در صورت وجود حداقل 3 مورد از آن علایم، جهت بررسی های تخصصی به متخصصین آموزش دیده در مراکز آموزشی و توانبخشی اختلال طیف اتیسم تحت نظارت سازمان بهزیستی کشور مراجعه نمایند.
 

 1. برای دریافت پمفلت راهنمای شناسایی اختلال طیف اتیسم، اینجا را کلیک کنید.
 2. برای دریافت پرسشنامه غربالگری اختلال طیف اتیسم، اینجارا کلیک کنید.
 3. برای دریافت توضیحاتی پیرامون برنامه مداخلات خانواده محور در اختلال طیف اتیسم، اینجارا کلیک کنید.
 4. برای دریافت اطلاعات در مورد بسته آموزشی روزنه، اینجا را کلیک کنید.
 5. جهت دانلود کتابچه های 9 گانه راهنمای والدین دارای کودک اتیسم،  اینجا را کلیک کنید.
 6. برای دریافت آدرس پایگاه های غربالگری، تشخیص و مداخله در اختلال طیف اتیسم در سراسر کشور، اینجا را کلیک کنید.
    

غربالگری آفلاین اتیسم برای کودکان ۲ تا ۵ سال آغاز شد

 

جهت مراجعه در شهراردبيل به آدرس شماره1 : خيابان باكري ، خيابان جانباز ،كوچه شهید غلامحسین شریفی- پلاك 32تلفن 33514304- اتیسم اردبیل -پاکدل

آدرس شماره 2 : میدان کشاورز بطرف میدان وحدت نبش کوچه استقلال 5 - پلاک 403 تلفن 33727695 -مرکز اتیسم فکور

 

جهت كسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 33728892 كارشناسان حوزه توانبخشي بهزيستي استان و يا به سايت سازمان بهزيستي كشور به آدرس زير مراجعه گردد. 

دسته بندی : ---
بازگشت
تگهای مطلب : اتسيم, بهزيستي
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
 • winkwinkedsmileam
  belayfeelfellowlaughing
  lollovenorecourse
  requestsadtonguewassat
  cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری