ورود به سایت
» معاون بهزیستی: کاهش معلولیت در استان اردبیل با اجرای طرح های غربالگری

معاون بهزیستی: کاهش معلولیت در استان اردبیل با اجرای طرح های غربالگری

در تاریخ : 26.04.95
توسط : rasi
نظرات : 0
بازدیدها : 1 141


معاون امور توسعه و پیشگیری بهزیستی استان اردبیل از کاهش معلولیت در بین کودکان در این استان در نتیجه اجرای برنامه های غربالگری توسط این اداره کل خبر داد.

به گزارش ایرنا، طاهره رزاق پور در نشست خبری به مناسبت هفته بهزیستی گفت: غربالگری شنوایی پوشش 86 درصدی و غربالگری بینایی پوشش 85 درصدی در استان اردبیل دارد که منجر به کاهش شیوع معلولیت به خصوص معلولیت شنوایی و بینایی در این استان شود.

وی با اشاره به رتبه هشتم استان در زمینه غربالگری شنوایی افزود: نسبت به سال گذشته 33 درصد رشد داشتیم و واحدهای غربالگری در تمامی نقاط استان به صورت ثابت و سیار مستقر هستند و با توجه به اینکه هفته اول تولد کودک بسیار مهم است، واحدها در بیمارستان ها حضور دارند و به زایشگاه های فاقد واحد غربالگری و حتی واحدهای مسکونی مراجعه می کنند.

معاون امور توسعه و پیشگیری بهزیستی استان اردبیل همچنین به فعالیت یک هزار و 385 پایگاه ثابت و سیار غربالگری بینایی با مشارکت آموزش و پرورش و بهداشت اشاره کرد و گفت: در این زمینه استان رتبه چهارم کشور است.

وی همچنین با اشاره به طرح غربالگری اضطراب کودکان پنج و 6 ساله بیان کرد: این طرح نیز از سال گذشته در 61 مهدکودک آغاز شده و امسال نیز امید است بتوانیم تعداد کودکانی را که می توانند از خدمات این طرح بهره مند شوند، افزایش دهیم.

رزاق پور در ادامه به طرح مشاوره های پیش از ازدواج اشاره و تشریح کرد: با مشارکت دیگر مجموعه های ذی ربط در زمینه آزمایش و مشاوره ژنتیک را در استان پیش برده و در زمینه مشاوره ژنتیک نسبت به سال گذشته 48 درصد رشد داشتیم.

او از برگزاری کارگاه کشوری مشاوره ژنتیک به میزبانی استان اردبیل طی هفته اول مردادماه خبر داد و گفت: پیشرفت های صورت گرفته درنتیجه اجرای بهینه کارگاه های آموزشی، طرح های پایلوت و برنامه های در دست اجراست و پذیرش میزبانی کارگاه مشاوره ژنتیک نیز در این راستا صورت گرفته است.

معاون امور توسعه و پیشگیری بهزیستی استان اردبیل در ادامه عنوان کرد: همچنین در زمینه خشونت خانگی نیز سال گذشته فعالیت های گسترده ای از جمله برنامه های آموزشی آغاز شد که در نتیجه آن کاهشی چشمگیر در این زمینه شاهد بودیم؛ در راستای همین فعالیت ها، کتاب پیشگیری از خشونت خانگی تهیه و تدوین شده که هفته آینده با حضور استاندار اردبیل رونمایی می شود.

وی همچنین پیشگیری از آسیب های اجتماعی را از دیگر اولویت های بهزیستی عنوان کرد و از توسعه کارگاه های مهارت های زندگی، مهارت های آموزش فرزند پروری، آموزس های پیش از ازدواج و جلوگیری از خشونت خانگی خبر داد.

رزاق پور در ادامه خواستار همکاری رسانه ها در زمینه طرح های اجتماع محور و توسعه مرکزهای مشاوره شد و بیان کرد: باید نسبت به فرهنگ سازی در جامعه جهت جلب اقبال مردم به مرکزهای مشاوره تلاش بیشتری صورت گیرد، گرچه هم اکنون نیز این مرکزها با استقبال خوبی روبرو هستند اما باید این میزان افزایش یابد.

او همچنین از ارایه مشاوره تلفنی توسط اداره کل بهزیستی استان با شماره 1480 خبر داد و از مردم خواست از ساعت هشت تا 21 با این شماره تماس گرفته و از خدمات مشاوره ای بهره مند شوند.

دسته بندی : ---
بازگشت
بازدید کننده گرامی ، بنظر می رسد شما عضو سایت نیستید
پیشنهاد می کنیم در سایت ثبت نام کنید و یا وارد سایت شوید .
 نظر دهید :
نام شما : *
ایمیل شما : *
نظر شما : *
  • winkwinkedsmileam
    belayfeelfellowlaughing
    lollovenorecourse
    requestsadtonguewassat
    cryingwhatbullyangry
کد امنیتی : *
عکس خوانده نمی شود
خبر های تصویری